3 Οκτωβρίου 2012

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ... ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ ...

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Αρσεναλ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 1-3 στο Emirates. Κόστισαν δύο στιγμές αδράνειας της ερυθρόλευκης άμυνας, σκόρερ του Ολυμπιακού ο Μήτρογλου....
Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν εξαιρετικά απέναντι στους «κανονιέρηδες», είχαν πολύ περισσότερες τελικές προσπάθειες, αλλά ηττήθηκαν με 3-1 από την αγγλική ομάδα, για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Champions League.
Πλέον, ο Ολυμπιακός, που δέχθηκε δύο γκολ σε ανύποπτες στιγμές, εκεί που δεν έδειχνε ότι απειλείται, έχει δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο και... ένα βουνό μπροστά του για να διεκδικήσει την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης....

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ είχε αρκετές εκπλήξεις για την αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού, καθώς αποφάσισε να αφήσει εκτός τον Ιμπαγάσα, όπως είχε κάνει άλλωστε και στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ με την Σάλκε, ενώ έβαλε βασικό τον Ντιακιτέ! Ο Πορτογάλος τεχνικός ξεκίνησε με τον Μέγιερι κάτω από τα δοκάρια, τον Χολέμπας στα αριστερά της άμυνας, τον Ντιακιτέ δεξιά και κεντρικό δίδυμο τους Μανωλά και Κοντρέρας. Στη μεσαία γραμμή υπάρχει τριάδα στα χαφ, με τους Μανιάτη, Σιόβα και Μασάντο. Στα αριστερά της μεσαίας γραμμής ξεκίνησε ο Γκρέκο και δεξιά ο Φουστέρ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μήτρογλου.

Ο Μασάντο τα έχανε, ο «Μητρογκόλ» το κάρφωσε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο παιχνίδι κάπως... ψαρωμένα και παίζοντας με διπλή ζώνη άμυνας περιορίστηκε στο μισό γήπεδο. Αυτό έδωσε την κατοχή στην Άρσεναλ, η οποία αν και κυκλοφορούσε την μπάλα, δεν απειλούσε ιδιαίτερα τον Μέγιερι. Ο πορτιέρο των Πειραιωτών χρειάστηκε μόνο στο 12', όταν έδιωξε την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καθόρλα. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, ωστόσο δεν πατούσαν περιοχή και αυτό βόλευε την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ που κράταγε άνετα την ισοπαλία. Μάλιστα, στο 30' οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με το σουτ του Μήτρογλου, που κατέληξε στην αγκαλιά του Μανόνε, ενώ στο 35' ο Μασάντο έχασε τρομερή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από ωραία σέντρα του Μανιάτη από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Πορτογάλος άσος αμαρκάριστος κατάφερε να αστοχήσει με σουτ στην κίνηση από το... μισό μέτρο.

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να το πιστεύει και αυτό το... πλήρωσε, καθώς έχασε την συγκέντρωσή του στην άμυνα. Η Άρσεναλ στο 42' ανέπτυξε ωραία το παιχνίδι της από αριστερά, η μπάλα πήγε στον Ζερβίνιο και αυτός με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μέγιερι για το 1-0. Το γκολ αυτό πάντως λειτούργησε θετικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς στις καθυστερήσεις μετά από ωραία συνεργασία η μπάλα πήγε στον Γκρέκο, αυτός έβγαλε μία υπέροχη σέντρα για τον Μήτρογλου, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανόνε και έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι Πειραιώτες στάθηκαν εξαιρετικά και απέδειξαν ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα από τον αντίπαλό τους.

Μπήκε... υπνωτισμένος και το πλήρωσε!

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, σε αντίθεση με την Άρσεναλ που πίεσε από τα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα λάθη που έκαναν οι αμυντικοί των Πειραιωτών. Στο 50' μετά από τραγική αντίδραση του Μανωλά, ο Ζερβίνιο έστρωσε στον Καθόρλα μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Λίγο αργότερα, στο 53' και πάλι ο Μανωλάς δεν έδιωξε σωστά με τάκλιν μέσα στην περιοχή, η μπάλα πήγε στον Ζερβίνιο, αυτός πάσαρε στον Ποντόλσκι ο οποίος με σουτ από κοντά νίκησε τον Μέγιερι για το 2-1.

Το γκολ αυτό πάντως... ξύπνησε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στα επόμενα λεπτά ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να τρέξουν τον ρυθμό. Παίζοντας γρήγορα βγήκαν στην επίθεση και απείλησαν με δύο σουτ του Μήτρογλου, ωστόσο παράλληλα άφησαν κενά πίσω που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Άρσεναλ. Στο 63' ο Κοσιενλί με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 75' ο Μέγιερι μπλόκαρε την μπάλα την τελευταία στιγμή προ του Ζερβίνιο, μετά από εξαιρετική κούρσα και γύρισμα του Γουόλκοτ.

Φουλ επίθεση, αλλά το γκολ ανάποδα...

Μετά το 80' ο Λεονάρντο Ζαρντίμ χωρίς φόβο και χωρίς να έχει τίποτα να χάσει, έριξε στο παιχνίδι και τον Πάντελιτς αντί του Μασάντο και πίεσε για την ισοφάριση. Ωστόσο, αυτή που είχε την καλή στιγμή ήταν η Άρσεναλ, όταν στο 83' από γύρισμα του Γουόλκοτ ο Ζιρού έβαλε την προβολή, αλλά ο Μέγιερι μπλόκαρε άνετα. Στο 89' ο ίδιος παίκτης έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, όμως το σουτ που επιχείρησε από κοντά κόντραρε στα σώματα. Τελικά, στις καθυστερήσεις ο Ράμσεϊ βγήκε μόνος του απέναντι από τον Μέγιερι και με εξαιρετικό πλασέ διαμ΄ροφωσε το τελικό 3-1.

Oι συνθέσεις:
Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Μανόνε, Βερμάελεν, Κοσιελνί, Τζένκινσον, Γκιμπς, Αρτέτα, Οξλέιντ-Τσάμπερλέιν (70' Γουόλκοτ), Καθόρλα, Ποντόλσκι (80' Ράμσεϊ), Ζερβίνιο (80' Ζιρού), Κοκλέν
Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Μέγιερι, Σιόβας, Μανιάτης, Μασάντο (80' Πάντελιτς), Κοντρέρας, Χολέμπας, Μανωλάς, Φουστέρ, Ντιακιτέ (73' Ιμπαγάσα), Γκρέκο (72' Αμπντούν), Μήτρογλου
Διαιτητής: Σβέιν Έντβαρ Μόεν (Νορβηγία)
Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This