18 Σεπτεμβρίου 2011

ΘΡΥΛΕ....ΓΙ"ΑΥΤΟ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ....

Από την πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός δείχνει τι θα πει «πρωταθλητής».
Μία κεφαλιά του Μάρκο Πάντελιτς και μία εναέρια… συνεργασία Μέλμπεργκ, Τζιμπούρ με σκόρερ τον δεύτερο, έδειξαν πώς ένα ματς ανατρέπεται απ’ το 86ο λεπτό και μετά! Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, αλλά έπαιξε με ψυχή πρωταθλητή και κατάφερε να αντιστρέψει τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί απ’ το γκολ του Μαρσελίνιο στο 14’, επικρατώντας της Skoda Ξάνθης με 2-1 και κατακτώντας το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα!
Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός μίλησε πρώτα, για περίπου πέντε λεπτά, με τον προπονητή της ομάδας, Ερνέστο Βαλβέρδε...
Στη συνέχεια απευθύνθηκε προς τους παίκτες της ομάδας, λέγοντας: "Mπράβο σε όλους σας! Πετύχατε μία παλικαρίσια και μάγκικη νίκη με ανατροπή στο σκορ. Συγχαρητήρια για το πάθος που βγάλατε στο γήπεδο. Έτσι σας θέλω! Προχωράμε μπροστά, τέτοιες νίκες θα μας κάνουν καλό".

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΑΝ: Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε τον Ολυμπιακό με το αγαπημένο του 4-2-3-1, κάνοντας όμως τη μεγάλη έκπληξη, αφήνοντας τον Αβραάμ Παπαδόπουλο στον πάγκο. Ο Κοστάντσο ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Τοροσίδη, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο και Χολέμπας να συνθέτουν την τετράδα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά. Ο Ορμπάιθ ήταν στο κέντρο σε ρόλο αμυντικού μέσου, έχοντας τον Ιμπαγάσα δίπλα του με πιο δημιουργικά καθήκοντα. Ο Φουστέρ, μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο, έχοντας αριστερά του τον Μιραλάς και δεξιά του τον Αμπντούν στις πτέρυγες. Ο Τζιμπούρ ήταν ο καθαρόαιμος φορ. Από την πλευρά του, ο Μαρίνος Ουζουνίδης, προτίμησε και αυτός το 4-2-3-1 για την Ξάνθη, τοποθετώντας τον Βιβιανί κάτω από τα δοκάρια και τους Μπέρτο, Εντιμάρ στα άκρα της άμυνας δεξιά και αριστερά. Κομεσίδης και Βάλλας ήταν οι στόπερ, με τους Ντάνι και Βασιλακάκη στα χαφ. Πόι δεξιά και Μαρσελίνιο αριστερά κινούνταν στις πτέρυγες, με τον Σουάνη πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Καζάκη. Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Πρες, στρες, ζημιά Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν κάπως νωθρά στο παιχνίδι και μάλλον αιφνιδιάστηκαν από τη συμπεριφορά της Ξάνθης, που -ασυνήθιστα για φιλοξενούμενη ομάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης»- πρέσαρε ψηλά, προσέχοντας ωστόσο αρκετά τα νώτα της. Και η τακτική της απέφερε αποτελέσματα μετά από το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, στο οποίο οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειχναν εμφανώς στρεσαρισμένοι. Στο 14' λοιπόν σε μία κόντρα επίθεση των Ακριτών, ο Μαρσελίνιο μπήκε από αριστερά στην περιοχή, ο Τοροσίδης δεν τον σταμάτησε και ο Βραζιλιάνος έπιασε ένα ξερό αριστερό σουτ. Ο Κοστάντσο έμεινε καθηλωμένος στη θέση του και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, περνώντας από τη δεξιά, κλειστή του γωνία, σημειώνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Σπασμωδικά... Οι πρώτη αντίδραση του Ολυμπιακού δεν άργησε. Στο 19', ο Αμπντούν, που έδειχνε αρκετά ορεξάτος, ντρίμπλαρε τον Εντιμάρ έξω από την περιοχή και έπιασε ένα καλοζυγισμένο σουτ με το αριστερό, που πέρασε όμως ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βιβιανί. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αλγερινός έγινε και πάλι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών των Πειραιωτών, σεντράροντας γλυκά από δεξιά για τον Τζιμπούρ, πριν προλάβει όμως ο Βιβιανί να βγει και να μπλοκάρει προ του «τρομοκράτη». Ο Ολυμπιακός παρουσίαζε τα ίδια έντονα προβλήματα στην ανάπτυξη, που παρουσίασε και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Μαρσέιγ. Οι επιθετικές του ενέργειες προέκυπταν κυρίως από βαθιές μπαλιές, ενώ αρκετοί ταλαιπωρούσαν αδίκως τη μπάλα, οδηγώντας σε σπασμωδικές ενέργειες που δεν έφερναν τα απαιτούμενα αποτελέσματα... Παρ' όλα αυτά, κατάφερε να βγάλει μερικές φάσεις, με χαρακτηριστικότερη αυτή του 37', όταν ο Τοροσίδης σέντραρε από δεξιά για τον αμαρκάριστο στο ύψος της μικρής περιοχής Τζιμπούρ, του οποίου η κεφαλιά έφυγε όμως απογοητευτικά άουτ. Ο Αλγερινός επιχείρησε ένα λεπτό μετά να σκοράρει, με σουτ έξω από την περιοχή, που πέρασε όμως ακίνδυνα δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Ξάνθης. ...και αναποτελεσματικά Αισθητή την παρουσία του στα καρέ της Ξάνθης, έκανε ξανά στο 43' ο Ολυμπιακός, με μία σέντρα του Ιμπαγάσα για το ύψος της μικρής περιοχής, όπου ο Μέλμπεργκ πρόλαβε τον Βιβιανί, αλλά η προβολή του πέρασε πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Μία σέντρα του Τοροσίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων παράλληλα στην εστία που δεν βρήκε αποδέκτη, μία σύγχυση στην άμυνα της Ξάνθης, που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού λίγο μετά και μία κεφαλιά του Μιραλάς πάνω από τα δοκάρια του Βιβιανί, ήταν οι φάσεις που ολοκλήρωσαν την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, που έκλεισε με αρκετό προβληματισμό για τους «ερυθρόλευκους». Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ίδιος και... απαράλλαχτος Βαλβέρδε και Ουζουνίδης δεν άλλαξαν κάτι στο στήσιμο και τα πρόσωπα των ενδεκάδων τους. Όπως ήταν λογικό και η εικόνα του ματς δεν άλλαξε και πολύ. Ένα σουτ του Χολέμπας στο 46' που έφυγε αρκετά άουτ και μία αντεπίθεση της Ξάνθης που τελείωσε με σουτ του Σουάνη και τον Κοστάντσο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ήταν οι πρώτες ενέργειες και από τις δύο ομάδες. Η εικόνα του Ολυμπιακού παρέμενε αποκαρδιωτική, με δυσκολίες που... έβγαζαν μάτι, τόσο στην ανάπτυξη όσο και στην κυκλοφορία της μπάλας . Ένα σουτ του Μιραλάς στο 56' που μπλόκαρε εύκολα ο Βιβιανί, ήταν η τελευταία φάση, πριν ο Βαλβέρδε κάνει δύο μαζεμένες αλλαγές ένα λεπτό αργότερα, περνώντας τον Μοντέστο στη θέση του Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Πάντελιτς σε αυτήν του Αμπντούν, αλλάζοντας και την επιθετική διάταξη της ομάδας. Ο Μιραλάς μετακινήθηκε δεξιά, ο Τζιμπούρ αριστερά και ο Πάντελιτς στην κορυφή της επίθεσης. Άλλαξε, πίεσε, αλλά... Στο 60' και ύστερα από μία διένεξη που έφερε την κίτρινη κάρτα στον Μέλμπεργκ, ο Ολυμπιακός επιτέθηκε ξανά με αξιώσεις. Μία κεφαλιά του Τζιμπούρ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έστρωσε τη μπάλα στον Φουστέρ, που σούταρε με τη μία με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Βιβιανί. Τρία λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ξανά κοντά στο γκολ, αλλά η ωραία ενέργεια και σέντρα του Χολέμπας από αριστερά δεν έφτασε ποτέ στον Μοντέστο, περνώντας παράλληλα από την εστία και άουτ. Ένα κόρνερ του Ιμπαγάσα στο 67' από δεξιά έφτασε στο κεφάλι του Χολέμπας, όμως η μπάλα έφυγε απογοητευτικά άουτ, πριν ο Βαλβέρδε κάνει την τελευταία του κίνηση από τον πάγκο, περνώντας τον Μακούν στη θέση του Φουστέρ, αλλάζοντας παράλληλα και τη θέση του Ιμπαγάσα, που πέρασε πίσω από τον Πάντελιτς. Έφτασε, αλλά με... οφσάιντ Στο 73' ο Ολυμπιακός έφτασε στην επίτευξη του γκολ, που έψαχνε, όμως ορθώς ακυρώθηκε αυτό ως οφσάιντ. Ο Χολέμπας εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Βιβιανί απέκρουσε ασταθώς και ο Μιραλάς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Βέλγος είχε ξεκινήσει όμως από θέση οφσάιντ και ορθώς το γκολ δεν μέτρησε. Ένα άνευρο σουτ του Πάντελιτς μέσα από την περιοχή στο 79' δεν απείλησε τον Βιβιανί που μπλόκαρε άνετα και προσέθεσε στην πολύ κακή εικόνα του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο. Μάρκο ο... λυτρωτής Ο Ολυμπιακός ευτύχησε επιτέλους να φτάσει στην ισοφάριση στο 87', όταν ο Τζιμπούρ μπήκε από αριστερά στην περιοχή της Ξάνθης και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μάρκο Πάντελιτς με κεφαλιά νίκησε τον Βιβιανί και έφερε το ματς στα ίσα για τον Ολυμπιακό (1-1)! Ακολούθησε μία δικαιότατη αποβολή του Εντιμάρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88', δίνοντας αριθμητικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χάθηκε μοναδική ευκαιρία για να φτάσει στην νίκη ο Ολυμπιακός, όταν η μπάλα έφτασε στον Μιραλάς, ύστερα από την σύγκρουση Μέλμπεργκ-Βάλλα, αλλά το σουτ του Βέλγου πέρασε σαδιστικά άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Βιβιανί. Και τελικά... τρίποντο! Παρ' όλα αυτά, η καρδιά του πρωταθλητή, μίλησε δύο λεπτά μετά, όταν ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Μέλμπεργκ με τον Τζιμπούρ πετάχτηκαν στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Αλγερινός έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Βιβιανί και κατόπιν στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το θριαμβευτικό και λυτρωτικό 2-1, που έδωσε τους πρώτους βαθμούς στον Ολυμπιακό για τη φετινή χρονιά! Η ΦΑΣΗ: Ποιά άλλη από τη φάση που σφράγισε το πρώτο φετινό «τρίποντο» για τον Ολυμπιακό, με τον Μέλμπεργκ να νικά τον Βιβιανί και να στέλνει τους φίλους της ομάδας στα ουράνια! Ο ΗΡΩΑΣ: Ο Τζιμπούρ παίρνει τον τίτλο... σπίτι του, αφού έβγαλε την ασίστ στον Πάντελιτς και πέτυχε το γκολ της νίκης στο φινάλε, χαρίζοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα. ΤΟ ΒΑΤΟΜΟΥΡΟ: Στον Φράνκο Κοστάντσο, ο οποίος δεν... κουνήθηκε στο σουτ του Μαρσελίνιο και το είδε να καταλήγει στα δίχτυα του, περνώντας από την κλειστή του γωνία. Βεβαίως, μερίδιο ευθύνης έχει και ο Τοροσίδης, ο οποίος δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον παίκτη της Ξάνθης. ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Βαλβέρδε παρουσίασε έναν Ολυμπιακό άνευρο και κυρίως χωρίς πλάνο στην επίθεση, αφού ο μόνος τρόπος που αναπτυσσόταν η ομάδα ήταν με βαθιές μπαλιές. Ωστόσο, οι αλλαγές του κατάφεραν να «ανακατέψουν» τα πράγματα και εν τέλει να διορθώσουν ένα βράδυ που δεν εξελισσόταν καλά για τον Ολυμπιακό. Στην αντίπερα όχθη, ο Ουζουνίδης παρουσίασε μία πολύ μαχητική Ξάνθη, Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βοσκάκης χειρίστηκε πολύ καλά το ματς, ακόμη και στις φάσεις που «έκαιγαν», ακυρώνοντας ορθά το γκολ του Μιραλάς ως οφσάιντ και αποβάλλοντας εξίσου ορθά τον Εντιμάρ στο φινάλε. ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ: Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάντσο, Τοροσίδης (57' Μοντέστο), Χολέμπας, Μέλμπεργκ, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα, Φουστέρ (67' Μακούν), Αμπντούν (57' Πάντελιτς), Μιραλάς, Τζιμπούρ Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Μπέρτος, Εντιμάρ, Κομεσίδης, Βάλλας, Ντάνι, Βασιλακάκης, Σουάνης (65' Σουάνης), Μαρσελίνιο, Πόι, Καζάκης (55' Ντίκα) Σκόρερς: 86' Πάντελιτς, 90+4' Τζιμπούρ - 14' Μαρσελίνιο Δοκάρια: - Κίτρινες: 59' Μέλμπεργκ, 90+6' Κοστάντσο - 5' Κομεσίδης, 72' Βάλλας, 75' Εντιμάρ, 90' Μπέρτος Κόκκινες: 88' Εντιμάρ Διαιτητής: Βοσκάκης Μ. (Ρεθύμνου) Βοηθοί: Καρατζίκας Α. (Αθηνών), Δημόπουλος Ν. (Μακεδονίας) 4ος διαιτητής: Σελίμος Σ. (Λακωνίας) Παρατηρητής: Μπέγκος Δ. (Αργολίδας
Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This