24 Φεβρουαρίου 2011

Θρύλος για Βαρκελώνη...Fenerbahce - olympiakos 65-80

Θρύλος για Βαρκελώνη! Ότι είναι μια ομάδα που μπορεί να κατακτήσει τη φετινή Ευρωλίγκα απέδειξε και απόψε ο Ολυμπιακός με την τεράστια νίκη του μέσα στην Πόλη επί της Φενερμπαχτσέ με το θριαμβευτικό 80-65.Στην Τουρκία δεν χάνει ποτέ και το απέδειξε μπροστά σε 16.000 θεατές στην «Σινάν Ερντέμ Αρίνα». Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 80-65 την Φενέρ/Ούλκερ στην Τουρκία με τρίποντο του συγκλονιστικού Παπαλουκά στην εκπνοή και τερμάτισε πρώτος στον όμιλο μια αγωνιστική πριν το φινάλε! Απίστευτη ανατροπή από το 49-37 (26') με καρδιά και μαγκιά!......
Στο καμίνι της «Σινάν Ερντέμ Αρίνα» ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και με τον Ερτσεγκ να δείχνει ζεστός από το ξεκίνημα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-13 στο 5ο λεπτό. Οι Τούρκοι προσπάθησαν με τον Τόμας να ξαναμπούν στο ματς και μείωσαν σε 14-15 αλλά οι Ερυθρόλευκοι παίζοντας με ισορροπία στις επιθέσεις κοντά στο καλάθι και μακριά από αυτό διατήρησαν το προβάδισμα (14-18 με 3/3 τρίποντα ο Ερτσεγκ). Ο Σπανούλης ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (14-20) αλά το δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με μόνο 2 πόντους (18-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ/Ούλκερ μπήκε πιο δυνατά και πίεσε αρκετά την περιφέρεια του Ολυμπιακού αναγκάζοντας τους Σπανούλη-Τεόντοσιτς να βγουν από τον ρυθμό τους. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (26-25 στο 13', 28-31 με Νεστέροβιτς στο 16') αλλά κάπου εκεί οι Τούρκοι με σερί 6-0 χάρη στον Ρόκο Λένι Ούκιτς προηγήθηκε με 34-31 50 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός στο τέλος εκμεταλλευόμενος το μπόνους των βολών και μείωσε σε 36-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εφιαλτικά για τον Ολυμπιακό αφού μετά το τρίποντο του Ερτσεγκ (4/5) το ματς έγινε από 38-37 σε 49-37 με τον Λαβρινόβιτς να κάνει σπουδαία δουλειά σε αμυντικά ριμπάουντ και στην επίθεση. Οι Ερυθρόλευκοι επιδόθηκαν σε έναν καταιγισμό τριπόντων χωρίς αποτέλεσμα και δεν εκμεταλλεύτηκαν τον Νεστέροβιτς μέσα στο καλάθι. Το Γήπεδο πήρε φωτιά αλλά ο Ιβκοβιτς με τάιμ άουτ ηρέμησε τους παίκτες και έριξε στον παρκέ τον Παπαλουκά, ο οποίος αποδείχτηκε καθοριστικός για την εξέλιξη του ματς. Ο αρχηγός έδωσε την ηρεμία που χρειαζόταν η ομάδα και ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πάλι στο ματς πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Το 49-37 έγινε 51-45 σε δύο λεπτά με τον Μαυροκεφαλίδη και τον Ερτσεγκ να κάνουν μεγάλο ματς σαν ψηλοί. Το σερί του Ολυμπιακού όμως δε σταμάτησε εκεί! Παρά το καλάθι του Ονάν στα 40'', ο συγκλονιστικός Ερτσεγκ με τρίποντο λίγο πριν το φινάλε μείωσε σε 55-54 στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Ο Θρύλος έκανε πάρτι στο γήπεδο και το «Σινάν Ερντέμ» μετατρέπεται σε νεκροταφείο! Ο Παπαλουκάς μοίραζε ασίστ, έκλεβε μπάλες και έκανε όλο το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό που χτυπούσε είτε με τον Ερτσεγκ στην περιφέρεια είτε με τον Νεστέροβιτς κοντά στο καλάθι. Στο ματς που αναδείχτηκε ρέκορντμαν συμμετοχών στην Ευρωλίγκα, ο Τεό έφερε το ματς από το -12 στο +9 (55-64 στο 34') και λίγο αργότερα 57-68 στο 36'. Η άμυνα έσφιγγε σαν τανάλια τους Τούρκους που προσπαθούσαν με τρίποντα να μείνουν στο ματς αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μείωσαν μόνο σε 62-68 χάρη στον Ούκιτς αλλά ο Νεστέροβιτς και ο Σπανούλης επανέφεραν τη διαφορά στο +12 (62-74). Πλέον το μοναδικό ζητούμενο ήταν η διαφορά και αν οι Πειραιώτες θα έπαιρναν την πρώτη θέση στον όμιλο από σήμερα. Και το έκαναν με εμφατικό τρόπο. Με το σκορ στο 65-77 ο Ερτσεγκ αστοχεί σε τρίποντο, ο Παπανικολάου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Παπαλουκάς με τρίποντο με ταμπλό στην εκπνοή διαμόρφωσε το 65-80 και έστειλε τον Θρύλο στην κορυφή!

Μετά το ματς, Σάρας και Πεκέρ που ήταν λαλίστατοι στο ΣΕΦ δεν άντεξαν τα πανηγύρια του Παπαλουκά και ζήτησαν το λόγο αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, το ματς τελείωσε. Οι «ερυθρόλευκοι» φεύγουν θριαμβευτές από την Τουρκία και η Βαρκελώνη φαντάζει πλέον πιο κοντά!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-34, 55-54, 65-80

Φενέρμπαχτσε Ούλκερ (Νέβεν Σπάχια): Ούκιτς 14, Ονάν 2, Λαβρινόβιτς 8(1), Γιασικεβίτσιους 7(1), Πεκέρ 2, Σαβάς 4, Κίνσεϊ 12, Τόμας 9(2), Μέι 2, Πρέλτζιτς 5(1)

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9(1τρ, 8ας, 4ρ, 3κλ), Νεστέροβιτς 16 (9ρ, 7/9δ), Σπανούλης 12(4ας, 3κλ), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 16 (8/14δ), Γλυνιαδάκης 2, Παπανικολάου, Ερτσεγκ 21(5/9τρ), Τεόντοσιτς 2, Γκόρντον 2 (5ρ, 5ας)

Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This