20 Μαρτίου 2011

6 - 0 ΚΟΚΚΙΝΟ ΟΡΓΙΟ ....ΤΙΤΛΟΥ.....

Με εμφάνιση-καταιγίδα σε όλο το παιχνίδι και σκορ-μαμούθ 6-0, όπως ακριβώς πριν 30 χρόνια στο ίδιο γήπεδο με την ΑΕΚ, σφράγισε ο Ολυμπιακός το 38ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το πάρτι στον Πειραιά ξεκίνησε πρόωρα. Ήταν η πιο πειστική παράσταση του φετινού Ολυμπιακού και μάλιστα στην καλύτερη δυνατή στιγμή. Η ΑΕΚ στάθηκε πολύ λίγη για να προσπαθήσει έστω να χαλάσει την “ερυθρόλευκη” φιέστα τίτλου. Και πως θα μπορούσε να είναι διαφορετικά όταν μετά από 20 μόλις λεπτά παιχνιδιού το σκορ ήταν 3-0. Τρία ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία που είχε ο Ολυμπιακός και δεν είχε η ΑΕΚ. Το ένα ήταν το πάθος, το άλλο ήταν ο Ιμπαγάσα και το τρίτο και καλύτερο ο Τζιμπούρ..... Η καλή μέρα φάνηκε απ΄ τα... αποδυτήρια για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 2΄ ο Τζιμπούρ με κοντινή κεφαλιά εκτέλεσε τον Σάχα για να “γράψει” το 1-0. Είχε προηγηθεί καλοτραβηγμένο κόρνερ του Ιμπαγάσα και κεφαλιά-πάσα του Φουστέρ. Ο Ολυμπιακός ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο της μεσαίας γραμμής και πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει η ΑΕΚ, έγινε το 2-0 από πλασέ του Μέλμπεργκ. Δημιουργός και πάλι ο Ιμπαγάσα με φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ. Οι “ερυθρόλευκοι”  δεν σταμάτησαν να επιτίθενται και αφού έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Μιραλάς (αυτή τη φορά αντέδρασε σωστά ο Σάχα, έφτασαν στο 3-0 μόλις στο 19ο λεπτό. Ήταν το 10ο γκολ του Φουστέρ ύστερα από κάθετη μεταβίβαση του Τζιμπούρ. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το ρυθμό και την ΑΕΚ να μην κάνει ούτε μία αξιόλογη ευκαιρία.

Στην επανάληψη το παιχνίδι εξελίχθηκε σε “ερυθρόλευκο” πάρτι, τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις κερκίδες από τον κόσμο που παραληρούσε. Ο κορυφαίος του αγώνα Τζιμπούρ πέτυχε και δεύτερο-καταπληκτικό γκολ για  το 4-0, ενώ χάρμα οφθαλμών ήταν και το 5-0 από τον Μιραλάς στο 68΄. Δυο λεπτά αργότερα, το όνομα του στο πίνακα των σκόρερ έμελλε να βάλει και ο Χολέμπας με έναν αριστερό διαγώνιο σουτ. Τα τρία γκολ του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν μέσα σε 9(!) λεπτά, ενδεικτικό της εικόνας διάλυσης που παρουσίασε η Ένωση σήμερα. Το τελικό 6-0 υπέρ των “ερυθρολεύκων” αποδίδει εύγλωττα το τι έγινε σήμερα στο γήπεδο Καραϊσκάκη και ήταν απόλυτα δικαιολογημένος ο γύρος του θριάμβου από κερκίδα σε κερκίδα για τα πανηγυρικά “όλε-όλε”. Είναι ένα βράδυ που ο κόσμος και οι παίκτες του Ολυμπιακού θα θυμούνται για πολλά χρόνια...
Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This