5 Δεκεμβρίου 2010

Καβάλα-Ολυμπιακός 0-1......

Με τον Ολυμπιακό να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος από το σημείο του πέναλτι, μετά από τρεις χαμένες προσπάθειες, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 1-0 της Καβάλας στην μακεδονική πόλη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Superleague και επέστρεψαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

LIVE (Τελικό)

90+5' Λήξη του αγώνα

90+2' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στην θέση του Ιμπαγάσα.

87' Κίτρινη κάρτα στον Ντουγκλάο

85' Ο Μιραλάς έκανε την κίνηση και το σουτ από τα αριστερά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε και πάλι σε κόρνερ.

82' Αλλαγή για την Καβάλα, ο Γιάννου στην θέση του Δρόσου.

78' Κίτρινη κάρτα στον Ντιέ

75' Καλό σουτ του Ντικρόκ, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Πάρντο.

73΄Κίτρινη κάρτα στον Βουτσίτσεβιτς

71' Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Αλεξάντροβιτς στην θέση του Ογκμπέτσε

70' Μακρινό σουτ του Βουτσίτσεβιτς, μπλόκαρε ο Πάρντο.

69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς στην θέση του Ρόμενταλ

65' Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού

61΄Σέντρα του Δρόσου από τα δεξιά, ο Βουτσίτσεβιτς έκανε το μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο.

58' Μακρινό σουτ από τον Ναζλίδη, ο Πάρντο έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.

55' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ουρτάδο παίρνει την θέση του Φετφατζίδη.

53' Εξαιρετική πάσα του Ντουντού, ο Μιραλάς από τα αριστερά έκανε το σουτ, αλλά ο Γκαλίνοβιτς τον σταμάτησε και πάλι.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με την Καβάλα στην σέντρα.

45+1' Λήξη του πρώτου ημίχρονου

41' Ο Φουστέρ κερδίζει τον Γκαλίνοβιτς, γράφει το 1-0 και πετυχαίνει το πρώτο γκολ από πέναλτι στην φετινή σεζόν για τον Ολυμπιακό, μετά από 3 άστοχα.

To γκολ του Ολυμπιακού

39' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Πετκάκης ανέτρεψε τον Φετφατζίδη και ο Καλόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι.

36' Aτομική ενέργεια από τον Δρόσο, αλλά το σουτ που έκανε από τ' αριστερά πέρασε άουτ.

33' Πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για την Καβάλα, με τον Βουτσίτσεβιτς να περνάει τους πάντες, να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

29' Ο Τοροσίδης έκανε την έξυπνη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γκαλίνοβιτς.

25' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ιμπαγάσα έκανε την κάθετη μπαλιά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς βγήκε και μπλόκαρε προ του Ρόμενταλ

20' O Ολυμπιακός προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά η Καβάλα είναι άριστα στημένη στο γήπεδο.

15' Ένα καλό σουτ του Μιραλάς, το μοναδικό αξιοσημείωτο στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, με την Καβάλα να έχει τον έλεγχο του ρυθμού.

8' Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής, με τη Καβάλα να έχει την κατοχή της μπάλας.

3' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φουστέρ να κάνει την κάθετη, ο Μιραλάς από τα αριστερά έκανε το σουτ, αλλά έδιωξε ο Γκαλίνοβιτς.

1' Έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό στην σέντρα

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΑΒΑΛΑ (Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Ογκμπέτσε, Ντιέ, Ντικρόκ, Δρόσος, Ναζλίδης.

ΟΛΥΜΠΙAΚΟΣ (Βαλβέρδε): Πάρντο, Τόροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Χολέμπας, Ντουντού, Φουστέρ, Ρόμενταλ, Φετφατζίδης, Ιμπαγάσα, Μιραλάς.

Μικρά-μικρά

*Αρκετά καλή προσέλευση για τους γηπεδούχους, καθώς 4.000 φίλοι των «αργοναυτών» είναι ήδη στις εξέδρες.

19.00 Αμφότερες οι ομάδες κάνουν την προθέρμανση τους...

* Πάνω από 3.000 φίλοι των «ερυθρολεύκων» έχουν πάρει θέση στην εξέδρα του «Ανθή Καραγιάννη» και έχουν δημιουργήσει καυτή ατμόσφαιρα.

*Εκτός έμειναν οι Oυρτάδο και Μέλμπεργκ.

* Αυτή ήταν αλλαγή τελευταίας στιγμής για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Ερνέστο Βαλβέρδε είχε ετοιμάσει τον Ουρτάδο για τη βασική ενδεκάδα.

18.45 Στα VIP βρίσκονται οι Σωκράτης Κομινάκης, Γιάννης Μώραλης, Ντάρκο Κοβάτσεβιτς, ο Υπεύθυνος του Γραφείου Τύπου της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Γιάννης Γιαννόπουλος και η μεταφράστρια της ομάδας, Μαρίνα Τσαλή.