15 Ιανουαρίου 2011

PORTO...LEONE....

Σ' ένα χορταστικό παιχνίδι με πολλά γκολ και εναλλαγή συναισθημάτων, ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-2 τον Πανσερραϊκό και σημειώνοντας την ένατη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο Καραϊσκάκη αύξησε την διαφορά στους 8 από τον Παναθηναϊκό. Με τον Γεωργιάδη να σημειώνει δύο τέρματα, οι σερραίοι έφτασαν μία ανάσα από το θετικό αποτέλεσμα, αλλά ο Μάρκο Πάντελις είχε διαφορετική άποψη και με δύο γκολ χάρισε τη νίκη στους ερυθρολεύκους, που μετά από ένα κακό α' ημίχρονο χάρισαν θέαμα στην επανάληψη. Δύο γκολ σημείωσε και ο Ριέρα και πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία τον ΠΑΟΚ......

Δεν είχε Ιμπαγάσα, έχασε και Μιραλάς

Ισως το χειρότερο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός. Η απουσία του Ιμπαγάσα ήταν εμφανέστατη και οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενουμένων. Χαρακτηριστικό πως σε όλο το 45λεπτο έκαναν μόλις τρία σουτ, με την καλύτερή τους στιγμή να προέρχεται από λάθος των Μαβένε, Ράμνταν στο 45'. Ο Ριέρα ήταν πάλι άφαντος, ο Πάντελιτς δεν τροφοδοτήθηκε, ενώ ο Μιραλάς στάθηκε άτυχος και στο 22' αντικαταστάθηκε λόγω ενοχλήσεων.

Ο Πανσερραϊκός τις μεγάλες ευκαιρίες

Ο Πανσερραϊκός με Τριανταφύλλου και Ανάκογλου να κάνουν πολύ καλή δουλειά στο κέντρο, κατάφερε και έκλεισε τους διαδρόμους, ενώ ήταν αυτός που είχε τις κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Η πρώτη προήλθε από λάθος του Πάρντο, με τον Γεωργιάδη να πλασάρει άουτ (στο 10'), ενώ στη δεύτερη ο ίδιος παίκτης αστόχησε με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού εξουδετερωμένο (στο 22').

Δοκάρι ο Φέτφα, γκολ ο Πάντελιτς

Ενα δαιμονισμένο 7λεπτο του Ολυμπιακού στην επανάληψη ήταν αρκετό για να αλλάξει η εικόνα. Ο Ράμνταν αρχικά είπε όχι στον Μπράβο, ο Φετφατζίδης μετά από μαγική ενέργεια σημάδεψε το δοκάρι, αλλά ο Πάντελιτς δεν αστόχησε και στο 52' άνοιξε το σκορ. Ο κόσμος πλέον είχε ξεσηκωθεί, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ταχύτητα και ο Φετφατζίδης στο 58' άγγιξε το 2-0.

Ανατροπή με Γεωργιάδη

Παρά το αρχικό μούδιασμα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και η απάντησή τους ήταν διπλή. Αρχικά ισοφάρισαν στο 65' με πέναλτι του Γεωργιάδη, που κέρδισε ο Νταλέ από τον Ποτουρίδη, ενώ ο ίδιος δύο λεπτά αργότερα έδωσε το προβάδισμα με εκπληκτική προσπάθεια, αδειάζοντας Πάρντο και Μπράβο.

Αμεση απάντηση με Ριέρα, το τελείωσε ο Πάντελιτς

Αμεση ωστόσο ήταν και η απάντηση του Ολυμπιακού, αφύ στο 70' ισοφάρισε με πέναλτι του Ριέρα, που κέρδισε ο Πάντελιτς και ενώ στην εξέλιξη της φάσης ακυρώθηκε τέρμα του Φετφατζίδη. Πλησιάζοντας το τελευταίο σφύριγμα η πίεση του Ολυμπιακού αυξήθηκε και ο Πάντελιτς έδωσε λύτρωσε τους γηπεδούχους και με το 7ο φετινό του τέρμα χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Βαλβέρδε. Αυτό όμως δεν ήταν το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο Ριέρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90' έγραψε το τελικό 4-2...........
Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This